Ste čerstvým absolventom strednej či vysokej školy a plánujete sa zamestnať? Tak potom je tento článok pre Vás.

Prvé kroky absolventov škôl väčšinou vedú na úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Je to hlavne z dôvodu, že úrad práce prepláca zdravotné poistenie, ktorého minimálna čiastka je 66,78 Eur/za mesiac. Ďalším dôvodom je absolventská prax či pomoc s nájdením zamestnania. Nižšie poskytujem dôležité kroky pre čerstvých absolventov.

1. Registrácia na portály profesia.sk a portály istp.sk

Oba portály poskytujú priestor pre uchádzačov o zamestnanie ako aj firmy. Na daných portáloch nájdete množstvo inzerátov ako aj rôzne funkcie ako napríklad tvorba životopisu či motivačného listu. Veľkou výhodou je, že Váš životopis je verejný pre registrované firmy a tak nemusíte byť jediným, kto reaguje na uverejnené inzeráty ale môže Vás kontaktovať aj zamestnávateľ či personálna agentúra.

2. Založenie starobného dôchodkového sporenia (2. piliera)

Starobné dôchodkové sporenie je dobrovoľné sporenie, ktoré sa uhrádza z vašich odvodov do sociálnej poisťovne. Konkrétne 4,50% z vymeriavaceho základu starobného poistenia. Vložené prostriedky sa investujú do akcií a dlhopisov podľa výberu portfólia. Veľkou výhodou tohto sporenia je, že je dedičné, pre sporiteľa zadarmo, má svoj vlastný portál a výpisy, kde si vie sporiteľ pozrieť koľko už má nasporených prostriedkov.

Podmienky na vstup do 2. piliera:

  • vek do 35 rokov
  • uhradený aspoň jeden odvod na starobné poistenie

3. Vzdelávanie

Dôležitým krokom v kariére je okrem získavania pracovných skúseností aj ďalšie vzdelávanie. Kurzy v pracovnom obore, ktorému sa chcete venovať či zlepšovanie znalosti cudzieho jazyka patria medzi vyhľadávané možnosti.