V súčasnosti je podpora vo forme zníženia úrokovej sadzby o 3% (štát 2% a banka 1%).  Stačí splniť 2 podmienky: vek do 35 rokov a príjmovú hranicu. Od roku 2018 ministerstvo financií plánuje zmenu podpory pri hypotéke pre mladých. Súčasný benefit vo forme zníženia úrokovej sadzby má nahradiť daňová úľava.

Podľa hovorkyne ministerstva financií pani Alexandry Gogovej je „cieľom tejto reformy výrazné zjednodušenie a zníženie administrácie poskytovanie štátnej podpory k hypotekárnym úverom pre mladých.“ Prvýkrát sa nový systém bude dať uplatniť za zdaňovacie obdobie za rok 2018. Podpora by sa mala uplatniť jednorazovo v daňovom priznaní. Ministerstvo zatiaľ neinformovalo či sa bude meniť výška či spôsob jej výpočtu ani to či sa to bude týkať iba nových zmlúv alebo aj súčasných.

Zodpovednosť tak prechádza na samotných klientov bánk, ktorý si budú musieť túto podporu uplatniť vo svojom daňovom priznaní. Problém tejto reformy nastáva hlavne u nízkopríjmových klientov prípadne ľudí, ktorý počas splácania hypotekárneho úveru stratili zamestnanie alebo sa im znížil príjem. To znamená, že takéto osoby môžu o túto podporu prísť.

Reportáž: http://videoarchiv.markiza.sk/video/televizne-noviny/televizne-noviny/58926_televizne-noviny